poniedziałek, 2 stycznia 2017

Derealizacja i lęk egzaminacyjny

Pytanie/Problem


1. Paulina:
Czuję się jak we śnie..jakby mnie nie było..ma tak ktoś?

2.Edyta :
"Tymbardziej boje sie bo juz 5 razy zdaje egz na prawko. I jezdze juz te 30 min a potem sie zaczyna ciało siedzi a mozg żyje swoim życiem i reaguje dopiero po 5 sekundach i zawsze obleeam z powodu niezauwarzenia i niezastosowania do znaku Stop. Kurde chce wrócić do siebie. Niewiem czy nie zrezygnowac teraz z tego egzaminu jak mam znowu nie zdac."


Odpowiedź/Porada


Te pytania zostały zadane na Facebooku, gdzie dodatkowe informacje są często ukryte w komentarzach lub odpowiedziach na różne posty więc trudnodostępne.
O ile  się jednak orientuję Edyta chorowała na derealizację a Paulina przypuszcza, że coś jest nie tak
i myśli, że to derealizacja. W tym przypadku mam jednak zbyt mało informacji aby postawić wiążącą diagnozę.
Na wstępie informacja : zespół derealizacjno  - depersonalizacyjny  to zaburzenie psychiczne 
określające różnego rodzaju odczuwanie zmian otaczającego świata. Osoba dotknięta derealizacją ma poczucie jakby otaczający ją świat był w jakiś sposób zmieniony, nierealny, oddalony. Często takie osoby czują jakby śniły lub „jakby stały obok i patrzyły na siebie.
uważane są za możliwe przyczyny. Czasami te zaburzenia towarzyszą padaczce  czy migrenie. 


Główną przyczyną pojawienia się tego zaburzenia jest lęk, jednak może do niej również doprowadzić przemęczenie . Także przeżycia traumatyczne, zażywanie substancji psychoaktywnych


Badania mózgu wykazały, że w przypadku tego zaburzenia istnieje niedobór dopaminy i nadwyżka adreanaliny ale to symptomy tego schorzenia a nie powody. Powodem są najprawdopodobniej stany lękowe, które z koleji wywołane zostały  kumulacją negatywnego stresu. 
Moim zdaniem podstawą poradzenia sobie z tę chorobą jest nauczenie się stosowania  technik radzenia sobie ze stresem, technik relaksacyjnych pod okiem  wykwalifikowanego psychoterapeuty  -  coacha 


Podobnie jeżeli chodzi o lęk egzaminacyjny, z którym aktualnie walczy Edyta.
Edyto, aby zdać ten egzamin powinaś nie tylko nauczyć się pokonywać profesjonalnie lęk i stres, ale także zdystansować się do samego pojęcia - "egzamin na prawo jazdy." Można to zrobić stosując metodę "magic words". która wyodrębniła się z NLP, ale także metody pomocnicze jak wizualizację,
choćby oblepiając ścianę kartkami papieru z wypisanym hasłem egzamin na prawo jazdy w żywych
barwach, kolorowo,  z podklejonym smileyami itd. Krzysztof Dudziński
   Paulino, ty też powinnnaś się skonsultować z psychoterapeutą, bo przecież jeszcze nie wiadomo czy to derealizacja czy po prostu chwilowe zakłócenie działania organizmu. Także Ty Paulino konciecznie powinnaś nauczyć się wyżej wymienionych technik.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę powrotu do zdrowia. 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza