sobota, 21 kwietnia 2018

Nerwica natręctw (OCD) leczenie


 • Czy psychoterapia analityczna naprawdę pomaga w leczeniu nerwicy natręctw?

  Czy psychoterapia analityczna naprawdę pomaga w leczeniu nerwicy natręctw? Z internetu wiem, że najlepsza w tym przypadku jest terapia behawioralno-poznawcza, ale w tym momencie nie mam do niej dostępu. Poza kontaktem z terapeutą analitycznym i lekami, które biorę od kilku dni, wpadłam na pomysł, by spisać swoje dotychczasowe przeżycia, by lepiej zrozumieć moje postępowanie. Mogę liczyć na poprawę swojego stanu zdrowia?
  Dr Krzysztof Dudziński
  Dr Krzysztof DudzińskiPsycholog, Psychoterapeuta, Lekarz medycyny naturalnej
  Witam serdecznie, przede wszystkim psychika każdego człowieka jest inna więc nie ma patentu na jej leczenie. Informacje z internetu nie muszą być też prawdziwe. Nerwica natrętctw ( zaburzenie obsesyjno kompulsyjne ) dawniej zaliczana była do zaburzeń lękowych i podobnie leczona. Aktualnie według międzynarodowej klasyfikacji chorów (ICD) zaliczana jest do zaburzeń powiązanych ze stresem. Jednak zanim w ogóle zacznie się ją leczyć należy rozróżnić jakiego rodzaju jest to zaburzenie Tzn. czy występuje przewaga czynności natrętnych, myśli natrętnych lub czy jest to forma mieszana. Poza tym należy wykluczyć tzw. osobowość anankastyczną. W zależności od tego można zdecydować się na rodzaj leczenia. W większości przypadków ( szczególnie w wypadku czynności natrętnych) najlepiej funkcjonuje moim zdaniem hipnoterapia.

  W przypadku natrętnych myśli, szczególnie jeżeli zawładną one mózgiem racjonalnym pacjenta w sposób ekstremalny tzn, bez żadnej przerwy jest to bardzo trudne. W trans hipnotyczny pacjent nie wejdzie bo myśli będą go wybudzały.
  Pierwszym punktem jest znalezienie sposobu aby umysł racjonalny odpoczywał przenajmniej kilka godzin dziennie najlepiej o niczym nie myśląc. Ale jak to zrobić? Tu właśnie leży pies pogrzebany.
  Kilka propozycji:
  Gry komputerowe wymagające  dużej koncentracji i czynności manualnych - począwszy od prymitywnego TETRIS przechodząc potem na bardziej skomplikowane.
  Oglądanie filmów wymuszjących śmiech, U niektórych jednak funkcjonują horrory czy  thrillery
  nawet lepiej.
  Karaoke
  Zumba
  Ulubiony sport w charakterze wspąłzawdnictwa - np, tenis, badminton, squash
  Gra na jakimś instrumencie
  Jeżeli uda się w końcu znaleć coś co daje wypoczynek umysłowi od natrętnych myśli przez przynajmniej 2 godziny dziennie, można rozpocząć terapię antystresowę. a także terapia poznawczo - zachowawcza. Innne rodzaje terapii - psychodynamiczna, psychoanalityczna - też mogą pomóc, ale jak wspomniałem każdy człowie jest inny i inaczej reaguje. Generalnie jednak - poza szczególnymi przypadkami - nie nie powinno się leczyć się tego zaburzenia farmakologicznie. To że Pani pisze coś w rodzaju pamiętnika czy autoanalizy - jest jak najbardziej słuszne i zalecane przez wielu terapeutów. Pozdrawiam
 • 2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   OdpowiedzUsuń