poniedziałek, 31 października 2016

Hipnoza, ogólna informacja


PYTANIE od J.B. z Warszawy  :

chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat hipnozy
" czym to się je" i czy jest niebezpieczna

odpowiedź:

Od wieków otoczona nimbem tajemniczości, czarnej magii, diabolicznych hipnotyzerów usypiających ofiary swym hipnotycznym spojrzeniem. Obawy przed Hipnozą potęgowane były  naturalnie jeszcze przez różnego rodzaju sensacyjne filmy i książki o KGB i CIA czy choćby przez "Faraona" Bolesława Prusa....
Hipnoza o której dzisiaj mówimy i którą stosujemy to nie czarnoksięstwo tylko metoda
psychoterapii : stan psychiczny częściowego przełączenia  świadomości, inny stan świadomości pomiędzy snem a jawą charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię i umożliwiający kontakt i pracę z podświadomością. Fizjologicznie to stan transu hipnotycznego na pograniczu fali mózgowych (EEG) α i θ a więc w idealnym przypadku to stan w którym w mózgu pacjenta występują wyłącznie fale o częstotliwości 6-9 Hz. Dokładniej o falach mózgowych:

Fale Gamma 
Powyżej 38 Hz, do 80 Hz  rytm gamma towarzyszy skomplikowanym działaniom  i funkcjom motorycznym; Ośrodki mózgowe biorące udział w wyobrażaniu ruchu komunikują się ze sobą na częstotliwości 40 Hz w określonej kolejności,  Pojawia się neuronowa transformacjia  i reorganizacja.
Fale Beta
Od 13 do ok. 38 Hz, mała amplituda, zdesynchronizowane – rytm gotowości, charakteryzuje szczególnie zwykłą codzienną aktywność, percepcję zmysłową i pracę umysłową, specyficzna aktywność beta towarzyszy również stanom po zażyciu niektórych leków.

Fale alfa


Od 8 do 13 Hz, zmienna amplituda – chcrakter spoczynkowy, charakterystyczny dla stanu głębokiego relaksu odprężenia,   wykorzystywany w technikach szybkiego uczenia się.( Superlearning)stan podwyższonej koncentracji i płytkiego transu hipnotycznego.W niektórych przypadkach można tutaj po długich próbach i ćwiczeniach osiągnąć efekt tzw. olśnienia (flow)
Fale theta 

Zakres o częstotliwości 4–8  Hz. Fale theta są najczęściej występującymi falami mózgowymi podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnego marzenia, intensywnych emocji. Świadomość przy tej częstotliwości pozwala na kontrolowanie bólu fizycznego, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia. Dla tej częstości tok myśli staje się niespójny i zanikają związki logiczne,To stan krytalicznej koncentracji, znajdowania rozwięzań  problemów, stan twórczy  to tzw głęboki trans hipnotyczny. 


Hipnoza nie jest niebezpieczna, nie można zahipnotyzować kogoś i zmusić go do robienia czegoś wbrew jego woli czy wbrew jego zasadom moralnym. Po seansie hipnotycznym można także bez obaw 

prowadzić samochód.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza